Android Uygulamasına Google Reklamları (AdMob) Eklemek

 

Merhaba dostlar bugün uygulamanıza google reklamlarını nasıl ekleyeceğimizi konuşacağız. Konuya geçmeden önce uygulamalardaki reklamlar hakkında bir kaç şey söylemem lazım, sadece reklamdan ibaret uygulama yapmayın lütfen. Kullanıcı; uygulamanın yazılımcısını, yazılımcı da kullanıcıyı düşünmek zorunda. Kullanıcıyı sıkmayan, her button tıklandığında açılmayacak reklamlarla seviyeli ve bir şeyler veren uygulamalar yaparsanız bence koyduğunuz az reklamlardan bile gelir elde edebilirsiniz ve uygulamanızın kullanıcıları da uygulamayı kullanmayı bırakmaz.

Kendimden yapacağımı beklemediğim didaktik bir girişten sonra hızlı bir şekilde aşamalarımıza geçelim. Bu kısa tutorial’ı okuduktan sonra aşamalarda veya çıkan sorularda destek almak isterseniz bir soru-cevap sitesi olan buneydiki.com‘daki topluluğumuza soru sorabilir ve destek alabilirsiniz.

 

1) Admob Hesabı Açmak

İlk olarak yapmanız gereken bir admob hesabı açmanız. şu linke tıklayarak google’ın admob giriş sayfasına girebilirsiniz. Sonrasında ise gmail hesabınızla sign up for admob butonuna tıklayarak hesabınızı oluşturacaksınız. Bu işlemden sonra isterseniz uygulamanızı kaydedin ve firebase hesabınızı açtıktan sonra iki hesabınızı ilişkilendireceğiz. Firebase kısmına sonraki aşamalarda geleceğim.

 

2)SDK Eklemek ve Firebase Toolunu Kullanmak

İkinci aşamada ise Android Studioyu ve reklam eklemek istediğimiz uygulamamızı açıyoruz. Üst konsoldan Sdk Manager‘ı buluyor ve açıyoruz. Sdk penceresi açıldıktan sonra Sdk Tools yazan tab a tıklıyoruz ve indirilmiş halde değil ise Google Play Services i indiriyoruz.

Sdk mız indikten sonra yine üst konsoldaki Tools sekmesinden Firebase bölümünü bulup tıklıyoruz, tıkladığınız anda sağ taraftan assistant açılmış olması gerekiyor. Burada firebase kullanarak yapabileceğiniz bir çok şeyi bulabilirsiniz. Bizim yapmak istediğimiz admob reklamları eklemek olduğu için, açılan assistantda önce bir firebase hesabımız var ise bağlıyoruz yoksa yeni bir hesap açıyoruz. Firebase hesabımızı bağladıktan sonra en aşağı iniyoruz ve admob başlığına tıklıyoruz. Onunda aşağısında açılan add a banner ad to your app yazısına tıklıyoruz. Burada size bir banner reklam eklemenin kolay bir yolunu anlatacaktır android studio. Bu yazının ilerleyen bölümünde ben de banner ve diğer reklamları nasıl ekleyeceğinizi yazacağım.

 

3)Admob Hesabının Düzenlenmesi

Üçüncü aşama olarak admob hesabınıza geri dönelim, admob hesabınıza giriş yaptıktan sonra soldaki App sekmesine tıklayarak Add App butonuna tıklayalım. Açılan sayfada size uygulamanızı App Store veya Google Play de yayınlayıp yayınlamadığınızı soracak, Uygulamanız şuan geliştirme aşamasında ise No seçeneğine tıklayarak devam edelim. Bir sonraki ekranda sizden uygulamanızın ismini ve hangi platformda geliştirildiğini soracak, bunları da tamamladıktan sonra Uygulamanız admob a eklenmiş hale geldi. Bir sonraki ekranda ise hemen bir reklam alanı oluşturabilirsiniz veya daha sonraya atabilirsiniz bu aşamayı. Biz sonraya atalım ve bir sonraki aşamada firebase ile bağlantısı yapalım admob hesabımızın.

 

4)Admob Hesabı ile Firebase Hesabının Bağlanması

Dördüncü bölümde firebase hesabımız ile admob hesabımızı bağlayacağız. Bunun için admob hesabımızı açalım ve sol taraftan App Settings butonuna tıklıyoruz ve açılan sayfada LINK TO FIREBASE yazısına tıkladığınızda uygulamanızın package adını girerek bağlamış oluyorsunuz.

 

5)Android Studio’ya Banner ve Interstitial Reklamları Eklemek

Beşinci adımda reklam ekleme kısmına geçebiliriz. Öncelikle nasıl bir reklam eklemek istiyoruz, banner reklam mı yoksa tam ekran yani Interstitial bir reklam mı eklemek istiyoruz onu seçelim. (rewarded video ve native reklamları şuan için anlatmayacağım, çok yakın zamanda native reklamlar yayın vermemeye başlayacaklar zaten.)

 

5-a) Admob Banner Reklamı Eklemek

Admob hesabımızı açalım ve yine soldan Ad Units butonuna tıklayalım. Açılan sayfadan ADD AD UNIT e tıklayalım ve ve ilk olarak Banner reklamı seçelim, Ad unit ismini verelim ve save diyelim. Burada admob bize bir Ad unit ID verecek, bu Id yi az sonra kullanacağız.

Android Studio daki projemizi tekrar açalım values kısmındaki strings.xml dosyamızı açalım ve yeni bir string ekleyelim, eklediğimiz string bizim banner reklamımızın id si olacak.

1
<string name="banner_ad_unit_id">AD_UNIT_ID</string> //AD_UNIT_ID yerine kendi id nizi yazmanız gerekiyor.

Sonra ise hangi layout dosyamıza banner reklamımızı eklemek istiyorsak o layoutu açalım ve aşağıdaki kodu bannerın layoutta nerede olmasını istiyorsak ki en mantıklısı layoutun en aşağısı olacaktır oraya yapıştıralım.

1
2
3
4
5
6
7
<com.google.android.gms.ads.AdView xmlns:ads="http://schemas.android.com/apk/res-auto"
android:id="@+id/adview"
android:layout_width="wrap_content"
android:layout_height="wrap_content"
android:layout_alignParentBottom="true"
ads:adSize="SMART_BANNER"
ads:adUnitId="@string/banner_ad_unit_id" />

Şimdi ise son kısım olarak layout dosyamızın bağlı olduğu Java dosyamızı açalım ve şu eklemeleri yapalım:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
import com.google.android.gms.ads.AdRequest; //import etmemiz gereken kütüphaneler.
import com.google.android.gms.ads.AdView;
// ...

public class MainActivity extends AppCompatActivity {

private AdView mAdView; //AdView i private bir şekilde tanımlıyoruz.
// ...

@Override
protected void onCreate(Bundle savedInstanceState) {
super.onCreate(savedInstanceState);
setContentView(R.layout.activity_main);

mAdView = (AdView) findViewById(R.id.adView); //Reklamın layoutda tanımladığımız idsini alıyoruz ve load ediyoruz.
AdRequest adRequest = new AdRequest.Builder().build();
mAdView.loadAd(adRequest);

Banner reklam ekleme işimiz bu kadar dostlar. Şimdi ise tam erkan reklam yapımına geçebiliriz.

 

5-b)Admob Interstitial Reklam Eklemek

Son aşamaya kadar olan yerler aynı olduğu için direk Admob hesabımızı açalım ve tekrar add ad unit diyelim, açılan sayfada bu sefer Interstitial reklama tıklayalım ve ismini verdikten sonra ad_unit_id mizi alalım.

Tam ekran reklam kullanımı bir olay tetiklendikten sonra açılması gerektiği için bu örnekte bir butona tıklandığı zaman açılacak reklam ekleyeceğiz. Java dosyamıza eklememiz gerekenler ve buton un setOnClickListener’ına eklememiz gereken kısımları aşağıda görebilirsiniz.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
import com.google.android.gms.ads.InterstitialAd;
//...

public class MainActivity extends AppCompatActivity {

private InterstitialAd mInterstitialAd;
//...

mInterstitialAd = new InterstitialAd(this);
mInterstitialAd.setAdUnitId("AD_UNIT_ID"); //AD_UNIT_ID yerine admobdan aldığınız Id yi yazıyoruz.
mInterstitialAd.loadAd(new AdRequest.Builder().build());

BUTTON.setOnClickListener(new View.OnClickListener() {
@Override
public void onClick(View v) {
//...

if (mInterstitialAd.isLoaded()) { //bir buton tıklandığında reklamın çıkması için gereken fonksiyonunuzu
//yazıyoruz.
mInterstitialAd.show();
} else {

Log.d("TAG", "The interstitial wasn't loaded yet.");
}
}
});

Evet dostlar uzun bir konu oldu ama umarım anlaşılabilir bir şekilde Android uygulamamıza reklam eklemeyi aktarabilmişimdir. Konumuz reklam olduğuna göre bol kazançlı uygulamalar diliyorum.

ahmet

Ahmet Kılınç - Software Developer

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

9 Cevaplar

 1. Fatihan dedi ki:

  Faydalı bir makale olmuş. işime yaradı teşekkürler.

 2. Yasin dedi ki:

  Test Reklamları calıstıgı halde kendi reklamımı verince calısmıyor

  • ahmet dedi ki:

   Merhaba,

   AD_UNIT_ID stringine AdMob’dan aldığınız ID’yi koydunuz değil mi? koyduysanız ve yinede test reklamı gözüküyorsa, bir süre beklemenizi öneririm. bazen reklam sağlaması uzun sürebiliyor AdMob’un.

   Eğer bir kaç gün beklediyseniz ve yinede hala yok ise, AdMob ayarlarınızı kontrol edin, payment details (ödeme detayları) çok önemli ayarlar AdMob için onları yapmadıysanız sebebi o olabilir.

 3. Uğur dedi ki:

  AdMob’dan aldığım AD_UNIT_ID yi yapıştırmama rağmen test reklamı yazısı çıkıyor neden acaba?

  • ahmet dedi ki:

   Merhaba,
   yorumun üzerinden vakit geçmiş zaten ama sorunun cevabı da beklemekti zaten, 24-48 saati bulabiliyor gerçek reklamın gözükmesi.

 4. Murat Mete dedi ki:

  ınterstaller eklemek için banner reklamlarında yazılan string xml ve activity main xml de de aynısını mı yazıcaz
  AD_UNIT_ID //AD_UNIT_ID yerine kendi id nizi yazma

  • ahmet dedi ki:

   Merhaba,
   her AD Unit’in kendi ID’si vardır, farklı id’ler ile farklı reklam çeşitleri gösterirsiniz. admob’da unit’leri oluştururken size her oluşturulan unit için ayrı ayrı id verecektir.

 5. halit dedi ki:

  merhaba admob hakkında yardım lazım. Uygulamam için bu banner reklamından bir tane açsak yeterlimi yoksa her sayfaya birer tanemi açmam lazım.

  • ahmet dedi ki:

   Merhabalar,
   her sayfadaki banner reklamı için ayrı bir ID almanız tavsiye edilir. Bunu yaparak hangi sayfadan daha çok kazandığınızı da görebilirsiniz. Örneğin 3 activityniz var üçünde de reklam göstereceksiniz, o zaman 3 fark Unit Id ile eşleyebilirsiniz reklamlarınızı.

   İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.