Android de Gif Dosyası Oynatmak

 

Merhaba dostlar bugün normalde yapması biraz karışık olan, android uygulamasında gif göstermenin kolay bir yolunu paylaşacağım sizinle. Android’in içinde ImageView gibi hazır gifleri gösterebileceğimiz bir view yapısı olmadığı için layout’umuza gifleri eklemek uğraştırıcı bir iş olabiliyordu, ben de uzunca bir süre giflerdeki frameleri çıkarak sonra android de sırayla oynatarak başarmıştım bu işi ama yakın zamanda keşfettiğim bir kütüphane ile çok basit şekilde giflerimizi oynatabiliyor olacağız.

Şimdi en baştan adımları anlatalım.

İlk olarak kütüphanenin detaylarına bakmak isteyenler için şu linke tıklayarak kendi github hesabınıza forklayabilirsiniz veya katkıda bulunabilirsiniz.

Ayrıntı kısımlarınıı geçtikten sonra Android Studio’muzu açalım ve ilk olarak android projenizin en altında Gradle Scripts yazan klasördeki build.gradle dosyasını açalım ve kütüphaneyi kullanabilmek için dependencies ekleyelim.

1
2
3
4
5
dependencies {
...
compile 'pl.droidsonroids.gif:android-gif-drawable:1.2.8'
...
}

Sonrasında ise gif dosyamızı oynatmak istediğimiz layout dosyasını açarak eklediğimiz kütüphane sayesinde oluşturabildiğimiz GifImageView i ekliyoruz.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<android.support.constraint.ConstraintLayout

    ...

    <pl.droidsonroids.gif.GifImageView
        android:layout_width="150dp"
        android:layout_height="0dp"
        android:src="@drawable/..."             //burada eklemek istediğiniz gif dosyasınızın yerini belirtiyorsunuz.
        android:textAlignment="center"
        app:layout_constraintLeft_toLeftOf="parent"
        app:layout_constraintRight_toRightOf="parent"
        tools:ignore="MissingConstraints"
        tools:layout_constraintLeft_creator="1"
        tools:layout_constraintRight_creator="1"
        tools:layout_constraintTop_creator="1"
        tools:layout_editor_absoluteY="0dp" />

    ...

ve bu kadar kolay bir şekilde layoutunuza istediğiniz gif dosyasını sorunsuz ekleyebiliyorsunuz.

Bahsetmem gereken bir kaç önemli şeyden biri de kütüphaneyi çalıştırabilecek minimum sürüm, eğer uygulamanızı Android 2.3+ (API level 9+) sürümünden daha aşağı bir sürüm için oluşturmayı planlıyorsanız bu kütüphane işinize yaramayacaktır. Son baktığım hali ile zaten android kullanan insanların sadece yüzde 0.6’sı android 2.3.3 kullandığı için çok da dert etmeniz gereken bir olgu olduğunu düşünmüyorum.

Dostlar bugün benim yeni öğrendiğim ve kullanmasını inanılmaz kolay bulduğum bir kütüphane ve işlevi hakkında konuştuk, umarım uygulama geliştirme hayatınızda bir gün ihtiyaç duyar ve kullanırsınız bu bilgiyi. Kendinize iyi bakın.

ahmet

Ahmet Kılınç - Software Developer

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

4 Cevaplar

 1. alptuğ dedi ki:

  Hocam iyi günler , android projemde gif eklemem lazım anlattığınız şekilde kütüphaneyi eklemeye çalıştım hata aldım , 2 tane build.gradle dosyası var hangisine eklemem gerekiyor?

  • ahmet dedi ki:

   Merhaba Alptuğ, uygulamana eklemek istediğin bütün kütüphaneleri build.gradle (Module: app) in içinde dependencies içine ekleyebilirsin. Uzak durman gereken build.gradle’ın dependencies kısmında oraya eklememen gerektiğini söyleyen bir not vardır:

   NOTE: Do not place your application dependencies here; they belong in the individual module build.gradle files

 2. Ömer dedi ki:

  Hocam merhabalar. Öncelikle çok teşekkürler çok güzel bir yazı paylaşmışsınız ki 3 yıl sonra da bu bilgileri kullanıyorum. Ben komple bir gif uygulaması yapmak istemiştim ve bu yöntem ile 50-60 tane gif koydum uygulama içine. Ancak uygulama boyutu aşırı büyük oldu. Sebebi gifin boyutundan kaynaklı olmadığına eminim. Acaba daha farklı ne yapılabilir, yardımcı olursanız çok güzel olur. Teşekkürler

 1. 28 Kasım 2017

  […] düğmesi olacak. Hemen aşamalarına geçelim. Android’de gif oynatmanın anlatımı için şu yazımı […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.